male

Bez Kategorie

Malé, ale nebezpečné bradavičky

Slovo bradavice nevypadá napsané moc hezky a termín „genitální bradavice“ není už vůbec libozvučný. Jenže občas se takovým tématům nelze vyhnout – zvláště když zmíněné bradavičky na pohlavních orgánech, latinsky zvané condylomata accuminata, postihují podle odhadů každého stého sexuálně aktivního člověka, nejčastěji mezi 20. a 29. rokem života.

„Condylomata jsou výrůstky bělavé, pleťové nebo i tmavší barvy. Jejich velikost se pohybuje od malinkých jako špendlíkové hlavičky, až po velké, vyrostlé do květákovitých útvarů,“ popisuje dermatovenerolog MUDr. Radek Litvík z Fakultní nemocnice Ostrava. Vyskytují se na genitáliích jak žen, tak mužů a není radno je podceňovat. Jejich původcem je takzvaný lidský papilomavirus HPV.

Tímto virem se během života nakazí až 80 % sexuálně aktivních jedinců, ale infekce u nich většinou proběhne bez jakýchkoliv příznaků. Jen u části nakažených se projeví výsevem bradavic a u žen někdy může způsobit i změny ve sliznici děložního hrdla, které mohou vést až k rakovině.

Jedinou spolehlivou ochranou před infekcí je úplná sexuální abstinence. Ani kondom nechrání zcela, protože virus přežívá nejen na bradavičkami postižených místech kůže, ale i v jejich okolí. Přes prádlo, ručníky či toaletu se naštěstí virus nepřenáší.

Až donedávna měli lékaři jen dvě možnosti, jak condylomata léčit: buď je bolestivě při lokální anestezii seškrabávat, nebo na bradavice aplikovat leptající rostlinné pryskyřice. V obou případech se nezničily všechny viry a bradavice se až v 85 % případů vracely. „Novinkou je terapie přípravkem obsahujícím imiquimod, což je látka, která ovlivní místní imunitní reakci kůže. Posílí její obranyschopnost a umožní bradavice do 10 týdnů nebolestivě zlikvidovat,“ říká doktor Litvík. Nemoc se v tomto případě vrací jen u asi 13 % pacientů. Bohužel tuto terapii nehradí zdravotní pojištění.

Poslední komentář