ryma

Bez Kategorie

Léto přeje gynekologické rýmě

Mezi námi děvčaty se tomu říká „gynekologická rýma“, oficiální název je vaginální mykóza. Podle odhadů ji někdy během života prodělají tři čtvrtiny žen, mnohé z nich se s ní potýkají opakovaně. Vaginální mykóza, čili kvasinkový zánět v pochvě je nejčastějším zánětlivým onemocněním ženského lůna, a zvlášť v létě je aktuální o něm mluvit. K přemnožení kvasinek v pochvě totiž značně přispívá teplé a vlhké prostředí – tedy klasická zapářka. Docílit jí lze snadno: nošením mokrých plavek, či upnutých neprodyšných kalhot. Kvasinkám se prý líbí i u některých cyklistek, jež tráví dlouhé hodiny přitisknuté k sedlu kola.

„Prostředí uvnitř pochvy představuje křehkou rovnováhu mezi širokou škálou bakteriálních druhů, jež osidlují poševní sliznici. Tuto souhru zajišťují především mléčné bakterie – laktobacily, jež udržují kyselé poševní prostředí a brání tak přemnožení patogenních bakterií. Tato rovnováha ale může být řadou vlivů narušena, a pak už nic nebrání vzniku zánětu,“ vysvětluje pražská gynekoložka MUDr. Alexandra Stará

Nejčastějšími příznaky vaginální mykózy jsou svědění, pálení, zarudnutí pochvy a zevního genitálu, bolesti při pohlavním styku a při močení. Může, ale nemusí se objevit výtok, který bývá různě hustý a připomíná tvaroh. K faktorům, které k odstartování kvasinkové infekce přispějí, patří kromě oblečením způsobené zapářky také užívání antibiotik, těhotenství, hormonální substituční léčba, onemocnění cukrovkou, stres či nesprávná dieta, bohatá na cukry, jež kvasinkám chutnají. Lékaři opakovaně varují před nadměrným mytím intimních partií a používáním parfémovaných mýdel.

„Při prvním setkání s vaginální mykózou by žena měla zamířit ke gynekologovi. Když se u ní příznaky choroby někdy zopakují, může již použít samoléčbu. V lékárnách lze bez předpisu koupit zatím jediný antimykotický lék na tyto potíže, který kombinuje čípky a krém,“ doporučuje doktorka Stará. Od potíží může částečně ulevit i používání intimní kosmetiky, která ale infekci rozhodně sama vyléčit nedokáže.

Pro prevenci vaginálních mykóz je dobré:

  • zařadit do jídelníčku dostatek mléčných výrobků s živými kulturami mléčných bakterií
  • případně užívat laktobacily ve formě preparátů, zakoupených v lékárně, které jsou určeny buď k polykání, nebo k zavádění do pochvy (pozor, některé ženy mohou na vaginálně užité přípravky s laktobacilem reagovat alergicky!)
  • k mytí intimních partií používat speciální kosmetiku, ale nepřehánět to, protože nadměrná hygiena by i v tomto případě mohla poševní ekosystém poškodit.

Poslední komentář

ano

- admin